ارسال کد تایید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ورود کاربر

شماره تلفن همراه

رمز عبور

×

آموزشی مقاله

8 قاعده ی انتخاب درب مناسب برای بسته بندی کالا|| سورنا انتخاب برتر

ارسال توسط ثمین پزشکی

8 قاعده ی انتخاب درب مناسب برای بسته بندی کالا|| سورنا انتخاب برتر

انتخاب درب محصول برای تولید کننده ای که به دنبال طراحی محصولی جدید است و از تنوع و انواع درب های موجود در بازار آگاه است، در نوع خود می تواند چالش برانگیز باشد. انتخاب خیلی از درب ها برای محصولات هزینه ی تمام شده ی بالایی دارد و در عین حال نیاز به استفاده از آن برای مصرف کننده حس نمی شود. پس باید قبل از انتخاب و سفارش بسته بندی در مورد انواع درب ها، کاربرد ها، مزیت رقابتی و جنس آن اطلاعات کافی به دست آورد.

درب محصول مسیر است که از طریق آن گازها، آلودگی ها و میکروارگانیسم ها می توانند وارد بسته بندی شوند و یا در جهت عکس، گازها، رطوبت یا روغنهای حیاتی از بسته بندی خارج شوند. اگر وجود این مواد در محصول مهم است پس میزان آن باید در طی تولید کنترل شود و باید در طول مدت نگهداری کنترل شود. بنابراین کیفیت و نوع درب، «آب بندی» (Sealing) بسته بندی محصول باید در حد مطلوب باشد.

قبل از انتخاب  درب ظروف بسته بندی لازم است به سوالات زیر پاسخ دهید:

آیا محصول برای گروه خاصی از بازار مصرف در نظر گرفته شده است؟

محصولات مخصوص سالمندان باید متناسب با انگشتان ضعیف آن ها باشد. احتمالاً دستانشان میلرزد و باز کردن برایشان سخت است.

دربندی محصولات بیمارستانی با حداکثر کیفیت استریل سازی طراحی شود.

 

آیا محصول برای افراد خاصی یا تحت شرایطی خطرناک است؟ 

درب هایی که کمک می کنند هر بار مقدار مشخص مواد خارج شود، قطعاً مورد توجه مصرف کننده راحت طلب قرار میگیرد.درب هایی که امکان استفاده ی مجدد به مصرف کننده را نمی دهد(بسته بندی های یکبار مصرف) گاهی برای جلوگیری از آلوده شدن محصول است که برای صنعت دارویی استفاده می شود.

آیا می خواهید بسته بندی شما شخصیت یا کاراکتر خاصی داشته باشد؟ که می تواند باعث ایجاد یک مزیت در بازاریابی محصول شود.

همیشه لیبل بسته بندی تنها راه ایجاد یک ظاهر منحصر به فرد نیست. هر چند که استفاده از طرحهای گرافیکی در برچسب و به کارگیری یک کمپین تبلیغاتی درست بر اساس برند بوک سازمانی می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

اما حالا می خواهیم با بررسی موضوعاتی که باید برای انتخاب یک درب برای بسته بندی به آن توجه کنید شما را در مسیر طراحی یک محصول ایده آل با قیمت مناسب همراهی کنیم:

در انتخاب یک سیستم دربندی باید:

موادی اولیه که در ساخت درب استفاده می شود:

 موادی که در ساخت درب استفاده می شود باید از نظر شیمیایی با محتویات داخل ظرف سازگاری داشته باشند:حتما باید توجه خاصی به مواد و سطوح حایل که در تماس مستقیم با مواد هستند کرد. به همین دلیل استفاده از بسته بندی های چند لایه و یا سیل هایی با پوشش آلومینیومی استفاده می شود. 

درب بسته بندی مواد غذایی معمولا از آلومینیوم ساخته شده است.  

در داخل درب بسته بندی پلاستیکی از یک درز بند یا سیل با لایه داخلی آلومینیومی استفاده می شود. در انتخاب درب های پلاستیکی لازم است به واکنش ناپذیر بودن آن با مواد داخل ظرف توجه کرد.

باید بتوان درب بسته بندی را در خط پرسازی به سادگی روی محصول قرارداد و سفت کرد. 

این قضیه به ویژه در خطوط تولید با سرعت بالا امر مهمی است. در آغاز دربندی، درب باید در کسری از ثانیه، جایگذاری شده و در جهت صحیح جهت دهی می شود. 

روش ایجاد درزبندی بین سطوح دربند و ظرف هم بسیار مهم است:

درز بندی را می توان از طریق لایه های حایل، ترکیبات خمیری آب بندی و سیل هایی که در جا قالبگیری می شوند.

امکان بستن دوباره درب بر انتخاب نوع آن تاثیرگذار است. برای محصولاتی که در صورت باز شدن در اولیه آن به سرعت برای مصرف زیان آور می شوند، نباید از درزبندیهای با قابلیت بستن دوباره استفاده کرده.برخی از بسته ها یک بار باز می شوند، محصول به مصرف می رسد و سپس ظرف به دور انداخته می شود.

 

برخی محصولات دیگر به دفعات و هر بار به مقدار کم مصرف شوند:

میتوان ریزش برخی محصولات را با استفاده از درب آن هدایت کرد.خروج کنترل شده ی روغن از در بطری با اضافه شدن زائده در اطراف در تتراپک

درب بسته بندی باید کاربرپسند یا (User Friendly) باشد:

 یعنی به سادگی باز شود و در صورت امکان، به سادگی و با اطمینان نیز دوباره بسته شود. درب که برای باز کردن آنها نیازمند ابزار خاص هستیم هر روز کمتر می شوندو بسیاری از طراحان در صدد ساخت محصولاتی هستند که اپلیکاتور ها را با درب یکی کنند.قوطی با آسان بازشو/ فلیپ تاپ/ کنترل گردن خروج/…

قیمت درب بسته بندی:

مسائل اقتصادی همیشه یکی از جنبه های مهم در انتخاب و طراحی یک بسته بندی است.صرفه جویی اقتصادی فقط در هزینه دربندی نیست، بلکه هزینه پیاده سازی هم باید به دقت انتخاب شود تا بتواند در عین موثر بودن ضایعات را کاهش دهد.

دربندی باید از مصرف کننده هم محافظت کند:

دربندی هایی که دستکاری شدن در محصول را نشان می دهند (tamper evident) : خیلی از محصولات را باید در شرایطی نگهداری کرد که به مصرف کننده این اطمینان را بدهد قبلا هیچ کس آن را باز نکرده است. گاهی به خاطر گران بودن و گاهی بخاطر استریل بودن ماده داخل بسته بندی.

دربندیهای مقاوم در برابر کودکان هستند (child resistant): این بسته بندی تفاوت ظاهری چندانی ندارد فقط برای باز کردن آن باید در حین پیچ دادن یک فشار کوچک به سمت پایین به آن وارد کرد تا خار محافظت کننده از پیچ حلقه ای  بسته بندی خارج شود.

 

درب هایی که در بسته بندی استفاده می شود نباید بر روی محیط زیست اثرات مخرب . جبران ناپذیر داشته باشد.

 

همه ی ما به اثرات انتخاب اشتباه یک بسته بندی آگاه هستیم. از تاثیراتی که بر محیط زیست می گذارد تا آسیب هایی که در حین درب گذاری دستگاهای کارخانه می بینند.پس با شناخت درست از بسته بندی و جزئیات آن از جمله درب بسته بندی ها از تاثیرات قابل جبران آن جلوگیری کنیم.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورنیاز علامت گذاری شده اند

برچسب ها


سورنا