ارسال کد تایید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ورود کاربر

شماره تلفن همراه

رمز عبور

×

آموزشی مقاله

دلیل استفاده از رنگ ها و عکس های بر روی بسته بندی سیگار چیست؟

ارسال توسط ثمین پزشکی

دلیل استفاده از رنگ ها و عکس های بر روی بسته بندی سیگار چیست؟

آیا اشاره به عوارض سیگار کشیدن بر روی بسته بندی، در کاهش مصرف آن تاثیر گذار بوده است؟ هرچند در بعضی از بسته بندی های سیگار به عوارض سیگار کشیدن آن توجه ویژه ای شده است، اما آیا کسی در حین تهیه ی  سیگار به این عکس ها توجهی می کند؟ آیا دیدن همین تصویر در صفحه ی گوشی همین قدر بی تاثیر است؟ چه دلیلی وجود دارد که می تواند اثر این تصاویر بر روی پاکت بسته بندی سیگار را خنثی کند؟ از تصویر سازی های روی جلد تا چه رنگ هایی که در بسته بندی استفاده شده اند در این واکنش ناخودآگاه مغز تاثیر گذارند. ببینیم این عوامل چگونه اثر می گذارند.

  • در اینجا به بررسی این موارد و عوارضی که سیگار کشیدن بر بدن شما می گذارد  می پردازیم :
  • چرا بسته بندی های پاکت سیگار، عوارض سیگار کشیدن را گوشزد می کنند؟

 سیگار می تواند منجر به ایجاد انواع عوارض طولانی مدت در بدن شود. همچنین اثر تضعیف کننده بر روی سیستم  بدن دارد. سیگار می تواند خطر ابتلا به انواع مشکلات مثل سرطان را در طی چندین سال افزایش دهد. البته برخی از اثرات آن بر روی بدن آنی هستند. 

دود تنباکو هم به طور باور نکردنی برای سلامتی انسان مضر است. هیچ راه مطمئنی برای جایگزینی سیگار وجود ندارد. جایگزین کردن سیگار با پیپ، قلیان و حتی سیگار برقی هم به شما کمک نمی‌کند تا از آسیب های آن در امان بمانید. به دلیل همه این ویژگی ها بهتر است تا با تبلیغات و آگاه کردن جامعه نسبت به مضرات ان مصرف ان را کاهش دهند.

بسته بندی راهی ارزان برای تبلیغات و فرهنگ سازی است:

برچسب های گرافیکی و عکس های تاثیر گذار در بسته بندی دخانیات:

برچسب گرافیکی

در یک مطالعه که در دانشگاهی در واشنگتن انجام شد، مشخص شد که  برچسب های گرافیکی به دور نگه داشتن جوانان و نوجوانان از محصولات تنباکو کمک می کند. این برچسب‌ها اغلب عوارض و عواقب منفی سیگار را نشان می‌دهند. این طرح ها همچنین به افرادی که برای مدت طولانی سیگاری بوده‌اند نیز کمک می‌کند تا آن را ترک کنند.

توضیحات متنی بر روی پاکت سیگار چقدر تاثیر گذار هستند؟

کدام تاثیر گذارتر است؟ تصویرها یا متن ها؟

برچسب‌های متنی بر افراد سیگاری و غیرسیگاری تاثیر چندانی نمی‌گذارند، با این حال استفاده از تصاویر در کنار متن باعث می‌شوند که تأثیرات منفی تصاویر واقعی‌تر به نظر برسد.عکس های که روی جلد پاکت سیگار ، باعث می شود فرد مصرف کننده سریعا عوارض سیگار کشیدن را به چشم ببیند. در نتیجه لازم نیست زمان خود را برای خواندن متن بگذارد. حتی عکس روی جلد می تواند آن چنان تاثیر گذار باشد که فرد ترغیب به مطالعه متن شود.تولیدکنندگان سیگار به مرور زمان کلمات ممنوعه را از بسته‌های سیگار خود حذف کرده‌اند و اجازه داده‌اند رنگ‌ها بیشتر از کلمات صحبت کنند. برای مثال، آبی، طلایی و نقره‌ای معمولاً برای محصولات با طعم ملایم‌تر در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که قرمز برای سیگارهای سنتی و رنگ سبز برای سیگارهای منتول استفاده می‌شود.

بسته بندی سیگار

رنگ های هشدار دهنده بر روی پاکت سیگار:

استفاده از رنگ های هشدار دهنده فراموش نشود.با توجه به حساسیت چشم و نتایج حاصل از  روانشناسی رنگ ها، باید در انتخاب رنگ در بسته بندی های سیگار دقت شود. رنگ هایی که نشان دهنده ی هشدار برای مصرف کننده باشند می توانند از بهترین انتخاب ها به حساب بیایند. که به صورت غیر مستقیم فرد را  از استعمال سیگار  بازدارد.به طور مثال رنگ قرمز با قدرت ،کنترل و خطر را نشان می دهد. قرمز باعث هوشیاری می شود. رنگ زرد که در ذهن احساس احتیاط کردن را تداعی می کند. پیس می بینیم که در بسیاری از بسته بندی های قدیمی سیگار از رنگ قرمز و زرد استفاده شده است.رنگ سفید نشان‌دهنده سیگارهای کم خطرتر است. مطالعاتی که از جمعیت‌های مختلف بالغ و بزرگسالان انجام شد نشان داد که بسته بندی های با رنگ های سفیدتر باعث القای سبک تر از کمتر مضر بودن سیگار را منتقل میکند.

در یک مطالعه در سال 2011 بر روی 197 فرد سیگاری و 200 فرد غیرسیگاری که بسته‌های مختلف سیگار را به‌طور تصادفی به آن ها نشان دادند، شرکت‌کنندگان بسته‌های با رنگ های روشن‌تر را به‌عنوان بسته‌هایی انتخاب کردند که قطران کمتری دارند. در واقع رنگ های روشن تر احساس طعم نرم‌تر و خطر کمتری را نسبت به بسته‌های تیره تر منتقل می کنند. بسته های با رنگ های  تیره تر در یک مطالعه جداگانه که بر روی 193 فرد سیگاری انجام شد هم چنین نتیجه ای به دست آمد.

رنگ های استفاده شده در بسته بندی سیگار

طرح های مینیمال در بسته بندی پاکت سیگار:

کارشناسان معتقدند که یکی از راه‌های مبارزه با دخانیات در آمریکا این است که، سازمان غذا و داروی ایالات متحده، بر اساس اصل قانون بسته‌بندی ساده FCTC ماده 11،  بسته‌بندی ساده را برای دخانیات اجباری کند. پیش بینی می شود بسته‌بندی ساده سیگارها، احساس آسیب کمتری را به  بزرگسالان منتقل می کند. در نتیجه بزرگسالان کمتر از قبل سیگار می کشند. اما این موضوع در بین نوجوانان کاملا برعکس است. نوجوانان بسته بندی ساده سیگار را لوکس تلقی می کنند. یعنی تغییر بسته بندی مانع از مصرف آنها نخواهد شد. هرچند که تغییر استایل بسته بندی به طرح های ساده به نفع سیگار های لوکس تا کنون اجرا نشده است، ولی همچنان جز یکی از آیتم های روی میز به حساب می آید.

 پت فولان، مدیر مرکز کنترل دخانیات در گریت نک، نیویورک، می‌گوید: «همانند هر محصولی که به بازار عرضه می‌شود، بسته‌بندی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که برای مصرف‌کننده جذاب به نظر بیاید. محصولات با بسته بندی جذاب در تلاشند تا مشتریان  جدیدی را  جذب کنند و مصرف کنندگان فعلی خود را راضی نگه دارند.»

بسته بندی لوکس سیگار

تاثیراتی که طراحی بسته بندی از جمله ،رنگ، تصویر، فونت و لوگو در خریدار ایجاد می کند غیر قابل انکارند. اما اینکه در هر صنعتی این رنگ ها برای مصرف کننده چه نشانی دارند و ترجیح می دهند با توجه به سلیقه ی خود چه طرح و نقشی را انتخاب کنند، متفاوت است. در نتیجه لازم است تا قبل از طراحی اولیه بدون توجه به ریتم طرح و نقش های بازار با اندکی جسارت و تحقیقات بازار حرفه ای، محصولی را طراحی کنیم که مخاطب ویژه ی خود را به بهترین شکل ممکن جذب کند. تا قفسه ی فروشگاه به تنهایی بیلبورد تبلیغاتی برند باشد.

 دیدگاهتان را بنویسید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورنیاز علامت گذاری شده اند

برچسب ها


سورنا