ارسال کد تایید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ورود کاربر

شماره تلفن همراه

رمز عبور

×

آموزشی مقاله

تاریخچه و نحوه ی تولید پفک نمکی مینو

ارسال توسط ثمین پزشکی

تاریخچه و نحوه ی تولید پفک نمکی مینو

پفک نمکی اختراع کارخانه ی مینو نبود. این محصول سال ها قبل در آمریکا اختراع شد. کارخانه ی مینو برای اولین بار پفک نمکی را در ایران تولید کرد و نام آن را بر اساس ویژگی پف کردن آن گذاشت. اما لیبل پفک نمکی هم در نوع خود منحصر به فرد است. طرحی الهام گرفته از سبک پاپ آرت که متعلق به همان دوران است. شاید این رنگ ها جذابیت ویژه دارند و یا ما با این رنگ ها خاطره ی خوب داریم. مطالعه ی تاریخ و نحوه ی تولید پفک نمکی مینو به درک هرچه بیشتر این احساس نوستالژی ما کمک می کند.

اولین پفک تاریخ:

"موری یوهایی"فرزند یک زوج مهاجر ترک بود که در اواخر دهه 1950 میلادی اولین کارخانه اسنک یا "چیز دودلز" را در محله برونکس نیویورک تاسیس کرد.

پفک نمکی در ایران؛ ورود یک طعم جدید:

و در اوایل دهه 1970 میلادی  یعنی دهه 50 شمسی "چیز دودلز"از سوی شرکت مینو شروع به تولید این اسنک دوست داشتنی کرد. این اسنک در "پفک نمکی " نامگذاری و به بازار عرضه شد. 

پفک نمکی مینو

 طراح بسته بندی پفک نمکی؛ آواکیان:

خالق لیبل پفک نمکی؛ سرژ آواکیان، در سال 1317 خورشیدی در تبریز متولد شد. آواکیان گرافیست و نقاش بود و پایه گذار زیر مجموعه های جدید رشته گرافیک مانند طراحی حروف گرافیک تلویزیونی و چاپ گرافیک است.

آواکیان در «دانشگاه هنرهای زیبای کرویدون» لندن در رشته هنرهای تجسمی و نقاشی تحصیل کرد. او پس از پایان تحصیلات دانشگاهی اش در انگلستان به ایران بازگشت. از شناخته شده‌ترین آثار آواکیان می‌توان به طراحی بسته‌بندی «پفک نمکی، پاکت شیر صنایع شیر ایران، آدامس شیک و لوگوهای شرکت‌های پشم سنگ ایران و ساراول» اشاره کرد.

به گفته ی سرژ آواکیان:

«تازه به ایران برگشته بودم و به عمرم پفک ندیده بودم؛ رنگ و شکل لوگو را از خود فرم پفک الهام گرفتم. این تصاویر هستند که باید حرف بزنند. »

آواکیان که خود از چاپ هم سررشته داشت فهمیدم که کار پفک نمکی را می‌باید، با ساده‌ترین فرم و رنگ اجرا کرد. طرح اولیه را با دو رنگ زرد و قرمز طراحی کرد. بعدها مینو همان طرح را در چند رنگ چاپ کرد ولی از آن استقبال نشد. به دو بسته بندی جدید و قدیم روی اورد ولی در نهایت دوباره به همان طرح اولیه برگشت.آواکیان معتقد بود نقاش برای ساده‌سازی ستو سادگی برتر از پیچیدگی است.

بسته بندی  پفک نمکی

پفک نمکی یک نوستالژی دوست داشتنی ست: 

پفک نمکی، را می توان یک نماد نوستالژی دانست ، چه از لحاظ طراحی بسته بندی ، چه طعم فراموش نشدنی و ویژه ی آن. از انجایی که نوستالژی در زندگی ما جایگاه ویژه ای دارد، می توان گفت نوستالژی چیزی نیست جز:یک احساس غم‌انگیز همراه با شادی به اشیا، اشخاص و موقعیت‌های که از  گذشته می آیند.در معنای دیگر می توان گفت: نوستالژی ،آرزومندی عاطفی و احساس گرمی نسبت به موقعیتی در گذشته است .

امروزه مردم معتقدند این احساس نتیجه ی بسیار مثبتی برای فرد به همراه دارد، هیجان و هم‌زمان وقار را افزایش می‌دهد. عزت نفس و ارتباطات اجتماعی را رشد می‌دهد. با ایجاد ارتباط بین گذشته و حال به زندگی معنی می‌بخشد و با احساس مرگ مقابله می‌کند.

بسته بندی پفک

برای ما از گذشته ، نوستالژی های بسیار فراوانی به جا مانده است و پفک نمکی یکی از مهم ترین آنهاست .لذتی فراموش نشدنی از طعمی دلنشین. چشمانتان را ببندید. رنگ های زرد و قرمز روی جلدش را در ذهن بیاورید و همراه با آن رنگ ها به گذشته سفر کنید.دیدگاهتان را بنویسید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورنیاز علامت گذاری شده اند

برچسب ها


سورنا