ارسال کد تایید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ورود کاربر

شماره تلفن همراه

رمز عبور

×

آموزشی مقاله

نوتلا؛ شکلاتی که بازار جهان را تسخیر کرد

ارسال توسط ثمین پزشکی

نوتلا؛ شکلاتی که بازار جهان را تسخیر کرد

 

نوتلا معنی شکلات را تغییر داد

وقتی صحبت از صبحانه ی مورد علاقه است نوتلا در صدر منو قرار می گیرد. شکلاتی که دیگر فقط در وعده ی صبحانه مصرف نمی شود و عملا در محصولات مختلف به عنوان یک طعم ویژه استفاده می شود. نوتلا جز معروف ترین برند های شکلات دنیاست که تاریخچه ی درخشانی به همراه خود دارد. اینکه نوتلا از کجا آمده و چرا نوتلا معروف شد، آیا نوتلا ضرر دارد یا آیا نوتلا سرطان زاست؟ و سوال های دیگر از جمله سوال های ست که در این صفحه به پاسخ آن خواهید رسید.

 

در اینجا می خوانید که:

  • تاریخچه تولد نوتلا
  • ترکیبات نوتلا
  • نقش بسته بندی در فروش نوتلا
  • نامگذاری روز نوتلا

 

نوتلا آن قدر معروف است که حتی با سرچ کلمه نوتلا در اینترنت می توانید اطلاعات گسترده ای از این محصول پیدا کنید. این برند دوست داشتنی امروزه دوستدارانی دارد که در شبکه‌های اجتماعی به شدت فعال هستند و از علاقه خود به نوتلا می‌نویسند. نامگذاری پنجم فوریه به نام روز جهانی نوتلا بخش دیگری از ابعاد علاقه ی مردم دنیا به این برند است که توسط یکی از طرفدارن آن راه اندازی شد. اما رویکرد ما کمی متفاوت است.

بررسی بسته بندی و دلیل هیجان انگیز بودن نوتلا از لحظه ی تولد تا امروز را می توانید در این صفحه بخوانید.

 

نوتلا متولد سال 1946 میلادی: محصولی که بخاطر گرانی شکلات اختراع شد!

در جنگ جهانی دوم انتقال دانه شکلات به اروپا محدود شد. در نتیجه قیمت شکلات به شکل سرسام آوری افزایش یافت. مردم اروپا که بعد از دوره استعمار حالا دیگر به شکلات معتاد شده بودند نمی توانستند این کمبود را تحمل کنند. پیتر فررو، کلوچه پز ایتالیایی با به‌کارگیری نبوغ خود و آزمون‌ و خطاهای فراوان ، موفق به  طراحی محصولی شد که با وجود طعم استثنایی، هزینه ی تولیدِکمتری نسبت به شکلات دارد.

«فررو» کاکائو را با فندق برشته کرد، روغن کاکائو و روغن گیاهی (روغن پالم) را با آن مخلوط کرد تا به یک خوراکی خوشمزه و ارزان دست یافت. پس از آن  «فررو» کلاه خلاقیت خود را دوباره بر سر گذاشت و بهترین اسم را برای مشهورترین خوراکی امروز مردم جهان انتخاب کرد: نوتلا.nut به معنی آجیل و ella یک پسوند زبان ایتالیایی به معنی ساخته شده است. پس نوتلا به معنی ساخته شده از آجیل است. اسمی که طعم آن را به راحتی در ذهن تداعی می کند. 

تاریخچه نوتلا

 

آیا ترکیبات نوتلا در همه جای دنیا ثابت است؟

ترکیبات این محصول هم مثل بقیه ی انواع محصولات در طول زمان دچار تغییر شده است. اما این تغییرات صرفا در جهت متناسب کردن هرچه بیشتر فرمولاسیون با ذائقه ی مصرف کنندگان آن بود. یعنی هر کشوری فرمولاسیون خاص خود را در ساخت نوتلا دارد. بیشتر فرمولاسیون های نوتلا در درصد شیر خشک بدون چربی و نوع پایدار کننده ای که برای کرم استفاده می شود اختلاف دارند. هرچند این اختلاف ها جزئی ست و در همه جای دنیا درصد فندق آن تقریبا ثابت است اما طرفداران پروپاقرص نوتلا می توانند به راحتی اختلاف آن را تشخیص دهند. 

نوتلا

نقش بسته بندی در فروش نوتلا :

جار منحصر به فرد نوتلا، اولین بار در سال 1965 به بازار عرضه شد. هر چند که پس از آن بارها نوتلا در بسته بندی هایی با آناتومی متفاوتی ارائه شد، ولی هیچکدام به اندازه ی این جار نتوانست در ذهن مصرف کننده حک شود. اولین نکته‌ای که باید در مورد بسته بندی آن بیان کنیم شکل شیشه‌ی نوتلا ست که  فرم سنتی‌گونه ای دارد. طراحی شانه با شیب 45 درجه برای جار یک طراحی بسیار جسورانه بود. چون بیشتر جار ها را با شانه ی پیوسته و شیب صفر درجه به گردن ظرف وصل می کنند. اما فررو تصمیم گرفت، از یک شانه ی پهن استفاده کند. این شانه به همراه شکل پاشنه ی آن توانست همیشه در ذهن مخاطبش باقی بماند.

جنس ظرف نوتلا شیشه است(نه پلاستیک). به همین دلیل توانست وجهه‌ی لوکس بودن خود را حفظ کند. با وجود قیمت منطقی آن (نه در ایران) و قابل دسترس بوده برای تمامی اقشار جامعه همچنان احساس شیک بودن، را به مصرف کننده منتقل می کنند. شیشه قابل بازیافت است و از طرفی می توان بعد از تمام شدن باز هم از آن استفاده کرد. به همین دلیل می توان گفت که بسته بندی نوتلا دوستدار محیط زیست به حساب می آید. هرچند استفاده از شیشه معضل های مربوط به خود را دارد و در حمل و نقل مصرف کننده را اذیت می کند اما به دلیل احساسی که منتقل می کند هنوز هم یک بسته بندی ایده آل برای برند نوتلاست.

 

ظرف بسته بندی نوتلا

درب نوتلا از PET ساخته شده است. این درب سبک بوده و قابل بازیافت است. درب نوتلا برای بسته بندی مواد غذایی مناسب است و در نگهداری سیل الومینیومی آن کمک می کند.

درب

 انگار لیبل نوتلا جایگاهی ثابت در ذهنمان  دارد. رنگ قرمز خاص، که گویی کد پنتون آن در ذهنمان متعلق به نوتلا ثبت شده و دیدن آن باعث آزادسازی آدرنالین در بدن می شود. همه ما با دیدن لوگو نوتلا با آن حروف قرمزش سریع هیجان زده می شویم. آدرنالین می تواند باعث شادی بخشی به روح انسان شود و نوتلا این هورمون شاد کننده را همیشه و تنها با لوگوی خود حمل می کند. همین احساس ویژه لوگو باعث شد تا در کمپین های مختلف از لوگو ان برای بیان قدرت برند استفاده شود.

نوتلا

روز جهانی نوتلا؛ 5 فوریه:

شاید خیلی از مردم تصور کنند که روز جهانی نوتلا توسط کمپانی فررو ایجاد شد و گسترش یافت. اما اینطور نیست. یک بلاگر آمریکایی به نام سارا روسو در بلاگ شخصی خود 700 دستور تهیه غذا با نوتلا را بارگذاری کرد. بعد از مدتی که کمپانی فررو از این قضیه مطلع شد با کمک خانم روسو در سال 2015 5 فوریه را به عنوان روز جهانی نوتلا نامگذاری کردند.

 

برند های کمپانی فررو (Ferrero):

  1. NUTELLA
  2. Kinder
  3. Ferrero Pralines
  4. Tic Tac

 

نام هرکدام از این برند ها نشان می دهد که کمپانی فررو در تولید تمامی محصولاتش موفق بوده و توانسته بازار را به دست آورد. نوتلا یکی از بزرگترین نشانه‌های تلاش انسان‌ها برای زنده‌ماندن، لذت‌ بردن و ساختن راهی جدید برای زندگی در شرایط سخت است.

کمپانی نوتلا

نوتلا در سخت‌ ترین و پرتلفات‌ ترین جنگ تاریخ بشر درست شد، تا به مردم درگیر جنگ و ناامید از آینده روشن بشریت، طعمی خوش و شیرین هدیه بدهد. هنوز هم بعد از گذشتن نزدیک به 80 سال طرفدارانی دارند که روزی را برای آن نامگذاری کردند و برای زنده ماندن این برندِ یادآور نشاط و زندگی دور هم جمع می شوند. ساختن چنین ذهنیتی حاصل نگرشی ست که تنها به فروختن محصول ختم نمی شود، بلکه به دنبال ساختن نشاط صبحگاهی برای همه ی مردم است تا زندگی بهتری داشته باشند.

 

گردآوری شده توسط ثمین پزشکی و مریم حبیبیدیدگاهتان را بنویسید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورنیاز علامت گذاری شده اند

برچسب ها


سورنا