ارسال کد تایید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ورود کاربر

شماره تلفن همراه

رمز عبور

×

آموزشی مقاله

بسته بندی با سبک پاپ آرت توسط چه کسی به جهان معرفی شد|| سورنا انتخاب برتر

ارسال توسط ثمین پزشکی

 بسته بندی با سبک پاپ آرت توسط چه کسی به جهان معرفی شد|| سورنا انتخاب برتر

 

شاید اسم پاپ آرت را تا امروز نشنیده باشید. اما بدون شک لیبل کوکاکولا را دیده اید. اگر ندانید این لوگو و بسیاری تصاویری که روزانه با آن برخورد می کنید، از سبک پاپ آرت نشات گرفته شده است، هم اصلا عجیب نیست. سبک پاپ آرت دقیقا با این هدف ایجاد شد که در همه جا حضور داشته باشد و برای همه ی اقشار جامعه قابل لمس شود. پاپ آرت آمده تا همیشه و در بین تمامی اقشار جامعه باقی بماند. پاپ آرت این روزها با اِلمانی تبدیل شده است که یاد آور دوره ی خاصی از تاریخ است. این سبک به تنهایی توانسته زیبایی شناسی را وارد ابزار های روزمره کند و شروعی باشد برای زیباتر کردن جهان تبلیغات باشد. رنگارنگ بودن از اصلی ترین ویژگی های سبک پاپ آرت است که به راحتی میتوان بخشی از آن را در مجله های کمیک یا داستان های مصور دید. اما تاکنون فکر کرده اید که آیا میتوان از سبک پاپ آرت برای بسته بندی استفاده کرد که احساس آن برای همه ی آدم ها قابل درک باشد؟ اگر جواب شما مثبت است پس ادامه این متن را بخوانید تا با ویژگی های پاپ آرت و مثال های موفق آن آشنا شوید.

شروع پاپ آرت از کجا بوده است ؟

اینکه پاپ آرت دقیقا در چه زمانی متولد شد، می تواند شما را با ویژگی های فضای این هنر بیشتر آشنا کند. پاپ آرت، یا «هنر عامیانه» سبک ای ست که در اواخر سالهای (1950) در انگلستان توسط اندی وارهول متولد شد و در سالهای (1960) وارد آمریکا شد. این هنر دقیقا در زمانی فراگیر شد که بعد از جنگ جهانی دوم نسل جوان به مصرف گرایی روی آوردند و تبلیغات جنبه ی مهم تری نسبت به گذشته پیدا کرد.

اساس پاپ آرت چیست؟

اساس این هنر عکس، دست ساخته و برگه های تبلیغاتی است. این هنر رشد زیادی در پوستر های سینمایی داشته است. انواع تبلیغات و حتی مجله های کمیک هم از این سبک برای نمایش و معرفی محصولات خود استفاده می کردند. امروزه پاپ آرت در پوسترهای تبلیغاتی برای جلب توجه مخاطب و حتی بسته بندی ها استفاده می شود. هنوز هم با وجود آمدن سبک های هنری مختلف یکی از چشمگیر ترین سبک ها برای جلب توجه خریدار در قفسه ی فروشگاه است. هنرمندان این سبک برای خلق اثر هنری از موضوعات رایج و روزمره مردم بهره می برد . در واقع نیازی به لوکس نشان دادن اجسام در این سبک وجود ندارد و همه چیز باید آن طوری باشد که در دیده می شود.

پاپ آرت

سازنده ی اصلی سبک پاپ آرت؛ اندی وارهول:

اندی وارهول (۶ اوت ۱۹۲۸ – ۲۲ فوریه ۱۹۸۷) هنرمند، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی بود که یکی از چهره‌های پیشرو در جنبش هنرهای تجسمی به حساب می آید. اندی وارهول آثار بسیار محبوبی در سبک پاپ آرت خلق کرده است که به بررسی دو اثر برجسته و درخشان او می پردازیم.

اندی وارهول

بسته بندی بطری های سبز کوکاکولا؛ طرح جاودانه ای از اندی وارهول:

«چیز شگفت انگیز درباره آمریکا این است که سنتی را آغاز کرده که در آن ثروتمندترین مشتریان دقیقاً همان چیزی را می‌خرند که فقیرترین شان می‌خرند. شما می‌توانید کوکاکولا را در تلویزیون ببینید و می‌دانید که رئیس جمهور کوکاکولا می‌خورد، الیزابت تیلور کوکاکولا می‌خورد، و فکر کنید، شما هم می‌توانید کوکاکولا بخورید. کوکا همان کوکاست و با هیچ مقداری از پول نمی‌توانید کوکایی بهتر از آنچه داشته باشید که یک ولگرد در گوشه‌ای می‌خورد. همه کوکاها یکسان هستند و همه آنها به اندازه ی کافی خوبند. این را الیزابت تیلور می‌داند، رییس جمهور می‌داند، ولگرد می‌داند و شما هم می‌دانید.». برگرفته از کتاب فلسفه اندی وارهول از مهم ترین مشخصه های اندی وارهول تکرار است. او با استفاده از چاپ سیلک برای تکرار مکانیکی موضوعاتش استفاده کرد. پس توانست احساسات شخصی هنرمند را از اثر حذف کند. به این ترتیب خود زندگی و تصویرهای واضح انسان مدرن را به نمایش می‌گذارد.

 

قوطی‌های سوپ کمپبل طراحی وارهول:

بدون تردید مشهورترین اثر نقاش معاصر آمریکایی ،اندی وارهول، لیبل سوپ برند کمپل است. وارهول برای اولین بار ۳۲ عدد طرح را به نمایش گذاشت، همه آنها درست مثل نحوه چیده شدن در یک سوپرمارکت در کنار هم به دیوار آویخته شده بودند. تعداد ۳۲ عدد طرح به دلیل ۳۲ طعم مختلف کنسرو که در شرکت کنسروسازی کمپبل (در زمان شکل‌گیری اثر در سال ۱۹۶۲) تولید می‌شده، انتخاب شده بود. در واقع وارهول اولین کسی بود که طراحی در بسته بندی را قبل از تولید و نهایی شدن آن، به شکل عینی به نمایش گذاشت. نکته قابل توجه در این اثر خاص، طعم و بوی مختلفی است هر کدام از بسته بندی های دارند. نقاش با شیوه‌ای ویژه خود به هر کدام از این تابلوهای کوچک رنگی اختصاص داده که می تواند نوع کنسرو را نشان دهد. وارهول قوطی‌ها را با توجه به تاریخ تولید آنها توسط شرکت کمپبل قرار داده‌است. مثلا کنسرو سوپ گوجه‌فرنگی اولین محصولی است که در سال ۱۸۹۷ میلادی توسط شرکت کمپبل تولید شد. این طعم در بالا سمتِ چپ اثر دیده می‌شود. وارهول از طرفداران عدم مرزبندی هنر برای قشری خاص بود. او محصولاتش را برای تمام مردم، از هر قشر و طبقه‌ای می‌خواست. همین دیدگاه منحصر به فرد اندی وارهول باعث شکل‌گیری تعریفی جدید از هنر مدرن شد که در نهایت پاپ آرت نامیده شد. این اثر هم اکنون در موزه هنر مدرن (MoMA) در نیویورک نگهداری می‌شود.

 

طراحی بسته بندی ها به سبک پاپ آرت:

هویت بصری برگرفته از «برادوی» و مجموعه‌ای از نشانه‌های رنگارنگ تایپوگرافی و نمادین آن است که هر کدام یک محصول خدمات محبوب را برای مصرف تبلیغ می‌کنند.

 

بسته بندی پاپ آرت

بسته بندی آدامس به سبک پاپ آرت روشی سرگرم کننده است، که باعث می شود با نگه داشتن بسته‌بندی همیشه لحظه های شیرین با لبخندهای درخشان را برایتان یادآوری کند. و این یعنی باقی ماندن برند شما در ذهن مصرف کننده است.

                                                      بسته بندی آدامس

"POP TEE" برگرفته از جنبش پاپ آرت است که در اواسط دهه 50 تأسیسات هنری را شوکه کرد. هدف برند این است که با ترکیب رنگ های روشن برای چای های ارگانیک با کیفیت، این محصولات را به بازار ارائه دهد.

بسته بندی چایی

پاپ آرت کمک می کند تا بسته بندی ظاهری پر جنب و جوش داشته باشد. این طرح شاد و الهام گرفته از سبک هنر پاپ آرت با تصاویر جوان پسند خود به سادگی چشم ها را در قفسه تسخیر می کند.

                                مرلین مونرو

مرلین مونرو با تولد پاپ آرت هم اثر است. از طرف دیگر وارهول هم اثری از چهره ی او به یادگار گذاشته است . پس استفاده از این تصویر در بسته بندی به خودی خود یادآور دهه 50 سبک پاپ آرت خواهد بود. وارهول پرتره ها را احیا کرد و این برند با ایجاد یک تغییر و استفاده خلاقانه از پرتره ی مرلین مونرو، یک طرح غیر معمول برای یک آیتم بهداشتی ساده ایجاد کرده است. ایجاد پرتره های نقاش پاپ آرتی و استفاده از اسفنج ها به جای موهای پرتره ها هم زیباست و هم کاربردی است.استفاده از رنگ های شاد بسیار دسته بندی جلوه گری می کند.

 

در کل می توان بسته بندی با المان های پاپ آرت را شامل:

رنگ های روشن با تناژ های خاص دانست.

فونت هایی که بیشتر زاویه دار هستند.

وکتور های خاص که نمادی از مصرف گراییی در آن دیده می شود.

 

 

هرچند که بسیاری از مردم سبک پاپ آرت را به اسم طرح کارتونی یا کمیک می شناسند، ولی لازم است تا با شناخت ویژگی ها و تاریخچه ی این سبک و الهام گرفتن از آنها برای خلق یک طرح شناسنامه دار (که تعادل بصری لازم را داشته باشد) استفاده کرد. اندی وارهول نقاشی بود که توانست با شناخت نیاز جهان در روزگار خود طرحی بیافریند که برای همیشه باقی بماند. حالا سوال این است که جهان امروز ما نیازمند چه ایده است؟دیدگاهتان را بنویسید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخش های مورنیاز علامت گذاری شده اند

برچسب ها


سورنا