حمایت از محیط‌زیست و بازیافت بسته‌بندی

حمایت از محیط‌زیست و  بازیافت بسته‌بندی

میزان فزاینده زباله تولید شده در جهان مدرن یکی از معضلات جدی انسان شده است. روزانه زباله‌های بسیار زیادی تولید می شود و آسیب جدی به محیط‌زیست وارد می‌کنند. در صورت کنترل نشدن زباله‌های رهاشده در طبیعت، دشت، اقیانوس‌ها و... خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای انسان و حیوانات پیش رو خواهیم داشت. زباله‌ها به اشکال مختلف روی کره زمین پراکنده می‌شود و سال‌ها زمان می‌برد تا از بین برود. راه‌های بسیاری وجود دارد تا از میزان افزایش زباله‌ها در طبیعت جلوگیری شود، مثلا می‌توان در صنایع گوناگون موادی برای بسته‌بندی استفاده کرد که بازیافت و استفاده مجدد از آن‌ها به کاهش تولید زباله، روشی برای کمک به محیط‌زیست باشد.

آمار زباله‌های تولید شده در جهان:

در سرتاسر جهان، میزان تولید زباله در حال افزایش است. سال ۲۰۱۶، شهرهای جهان حدود ۰۱/۲ میلیارد تن زباله تولید کردند که به میزان ۷۴/۰کیلوگرم برای هر نفر در یک روز بوده است. با رشد سریع جمعیت و افزایش شهرنشینی، انتظار می‌رود تولید زباله سالانه ۷۰ درصد از سطح سال ۲۰۱۶ به ۴۰/۳ میلیارد تن در سال ۲۰۵۰ افزایش می‌یابد.

اثرات منفی مدیریت نادرست در کنترل تولید زباله :

مدیریت نادرست می‌تواند بر اقتصاد کلی یک کشور نیز تاثیر بگذارد و دولت باید برای مقابله با اثرات مدیریت نادرست پسماند پول زیادی خرج کند. علاوه بر این، حیوانات وابسته به محیط‌زیست نیز به دلیل نشت نفت و شسته شدن مواد شیمیایی که مستقیماً باعث آلودگی خاک و آب می‌شود، با خطر بزرگی روبرو هستند. سوزاندن زباله‌های دور ریخته شده و مواد پلاستیکی منجر به آلودگی هوا و محیط‌زیست می‌شود.

بسته‌بندی‌ها چگونه باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شوند؟

نیاز به بسته‌بندی در صنایع مختلف لازم و یکی از نیازهای زندگی روزمره برای مصارف غذایی، دارویی، بهداشتی و... است اما پس از مصرف محتویات داخل آن به زباله تبدیل می‌شود. در صورت توجه نکردن به موارد مهمی برای بازیافت، بسته‌بندی در درازمدت از بین نمی‌رود و به محیط‌زیست آسیب زیادی می‌رساند. با توجه به تشدید آلودگی پلاستیکی در سراسر جهان، خرده‌فروشان به راه‌حل‌های بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست روی می‌آورند. بسته‌بندی‌های زیست‌محیطی همچنین در میان مصرف‌کنندگانی که به خوبی از اثرات مخرب زباله‌های پلاستیکی در محیط‌‌زیست آگاه هستند، هیاهویی را برانگیخته است.

محیط زیست و بسته بندی

بسته بندی سازگار با محیط زیست چیست؟

سازگار با محیط‌زیست به هر بسته‌بندی گفته می‌شود که بازیافت آن آسان باشد، برای افراد و محیط‌زیست ایمن باشد و از مواد بازیافتی ساخته شده باشد. از موادهای تولیدی با حداقل تاثیر بر مصرف انرژی و منابع طبیعی استفاده می‌کند. بازیافت بسته‌بندی سازگار با محیط‌‌زیست باید آسان باشد، برای افراد و محیط‌زیست بی‌خطر باشد و از مواد بازیافتی ساخته شود. از مواد و شیوه‌های تولیدی با حداقل تاثیر بر مصرف انرژی و منابع طبیعی استفاده می‌کند.

بسته بندی ساندویچ:

مفهوم بسته‌بندی که هم هوشمندانه و هم شیک بود. یک جعبه کاغذی ساده و قهوه‌ای رنگ که وقتی بسته می‌شود مثلثی شکل است، حتی دستورالعمل‌های بصری در هر جعبه وجود دارد که خریدار را راهنمایی می‌کند. با این شکل بسته‌بندی موقع خوردن ساندویچ خبری از کاغذ کثیف و مشکل دست‌های آلوده نیست.

بسته بندی puma:

گفته می‌شود جعبه‌های کفش میلیون‌ها تن زباله تولید می‌کنند. سال ۲۰۱۰، برند مد پوما با مشارکت پومای ورزشی، بسته‌بندی سازگار با محیط‌یست تولید کردکه استفاده از مقوا را تا ۶۵% و انتشار کربن را تا ۱۰۰۰۰ تن در سال کاهش می‌دهد. این کیسه‌ی کوچک هوشمند نیاز به کیسه پلاستیکی همراه با کیف سازگار با محیط‌زیست جایگزین می‌کند که خریدار می‌تواند باز هم از آن استفاده کند و حتی قابلیت بازیافت دارد. به گفته پوما، کیسه کوچک سالانه ۸۵۰۰ تن کاغذ، ۲۰ میلیون مگاژول برق، ۱ میلیون لیتر نفت کوره و ۱ میلیون لیتر آب صرفه‌جویی می‌کند.

بسته بندی پوما

این بسته‌بندی جدید فقط یک کیف معمولی قابل استفاده مجدد نیست، بلکه از پارچه ویسکوز کتان ساخته شده است که ۶۰ روز پس از دور ریختن تجزیه می‌شود. الیاف آن از ضایعات صنعتی الیاف کتان تولید شده است و هیچ منبع جدیدی برای ساخت آن استفاده نمی‌شود. این ماده برای تولید انرژی خیلی کمی نیاز دارد و به کاهش ردپای کربن کمک می‌کند. این کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر را می‌توان برای برندها، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در صنایع مختلف تولید کرد.

 

زباله‌های باقی‌مانده از بسته‌های رها شده در محیط‌زیست، در طولانی‌مدت آسیب جدی به طبیعت می‌رساند اما همین بسته‌بندی با انتخاب دقیق مواد مصرفی و طراحی هوشمندانه می تواند به محیط‌زیست کمک ویژه و بلندمدتی کند. طبیعتا کیفیت نیز در استفاده راحت‌تر بسته‌بندی بالاتر می‌رود. امروزه فرهنگ تولید بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست رو به افزایش است و یکی از بهترین شیوه‌های محافظت از محیط‌زیست به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

*نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند.


دیدگاه ها

سورنا انتخاب برتر

سورنا انتخاب برتر، وارد کننده ظروف بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی غذائی

+98 (21) 58226

adminsocial@sorena-pack.com

تهران. خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی کوچه یاس، پلاک ۸ واحد ۱

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سورنا محفوظ است.