۱۰ گام انتخاب بهترین تیوب برای محصولات آرایشی و بهداشتی

۱۰ گام انتخاب بهترین تیوب برای محصولات آرایشی و بهداشتی

تیوپب ها جزو آشناترین بسته‌بندی‌هایی هستند که همه‌ی ما آن‌ها را با بسته‌بندی خمیردندان می‌شناسیم. بسته‌بندی‌های آلومینیومی که رفته‌رفته جای خود را با پلی‌اتیلن‌ها عوض کردند. مهم‌‌ترین مزایای استفاده از تیوب امکان استفاده تا آخرین قطره‌ی محصول است. کیفیت چاپ روی تیوب‌ها معضلی است که تولیدکنندگان را وادار به استفاده از لمینت‌های مختلف برای آن‌ها کرده است.

تیوب برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می شود. محصولاتی نظیر:

 •  انواع محصولات بهداشتی: کرم صورت، کرم شب، کرم روز، کرم دورچشم، کرم لیفت صورت، کرم روشن کننده، کرم ضد چروک، کرم ضد پیری، کرم سفت کننده، کرم لایه بردار، کرم پودر، کرم ضد آفتاب، کرم ویتامین، کرم خاویار، کرم حلزون، کرم طلا، لوسیون‌ها، کرم bb وکرم cc.
 •  محصولات آرایشی: کرم پودر، پرایمر، کانسیلر، هایلایتر، رژ لب و کانتور.
 •  محصولات دارویی: پمادهای درمانی و ژل های ضدعفونی کننده.

با توجه به گستره‌ی تنوع محصولاتی که می‌توان از تیوب برای بسته‌بندی آن استفاده کرد، لازم است با نحوه‌ی انتخاب آنها آشنا شویم. در این مقاله گام به گام انتخاب مناسب‌ترین تیوب برای محصول معرفی می‌شوند.

چگونه مناسب ترین تیوب را انتخاب کنیم؟

گام اول:

 • چه حجمی نیاز دارید؟

تیوب‌ها در اندازه‌های مختلف قابل استفاده هستند. از ۲ میلی‌لیتر که برای بعضی کرم‌های دارویی و نمونه‌ها (Sample) استفاده می‌‌شوند تا حجم‌های نزدیک به ۳۰۰ میلی‌لیتر می‌توان از بسته‌بندی تیوب‌ها استفاده کرد. با توجه به حجم، امکان استفاده از درب و اپلیکاتورهای متنوع محدود می‌شود اما به‌طور کلی تیوب محصولی است که با انواع محصولات سازگاری دارد.

 

گام دوم:

 • بررسی گرانروی (ویسکوزیته):

میزان گران‌روی محصولات می‌تواند در انتخاب ظرف مناسب بسیار تاثیرگذار باشد. تیوپ این امکان را به تولیدکننده می‌دهد تا به کمک اپلیکاتورهای مختلف انواع محصول با گران‌روی متفاوت را بسته‌بندی کند. اما توجه به گران‌روی محصول باعث افزایش سرعت انتخاب محصولتان می‌شود. محصولات جامدتر که به‌خودی‌خود جاری نمی‌شوند، باید در تیوب‌های آلومینیومی یا Collapse Tube بسته‌بندی شود، در این نوع بسته‌بندی به نیروی خارجی لازم است و نمی‌توان تنها با نیروی گرانش مواد را از داخل تیوب بیرون آورد.

تیوب

گام سوم:

 • تاثیر جنس تیوب در میزان ماندگاری محصول:

میزان نشت مواد شیمیایی در تیوب‌های آلومینیومی کم‌ترین حد است به همین دلیل می توان با خیال راحت از آن‌ها برای نگهداری طولانی‌مدت انواع مواد شیمیایی استفاده کرد. اما با توجه به ویژگی‌های دیگر مثل محدودیت در چاپ، بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند از تیوب‌های با پایه پلاستیک استفاده کنند. هرچند این روزها پوشش‌های مناسب و قوی برای تیوب‌های آلومینیومی استفاده می‌شود، اما همچنان در دست گرفتن تیوب‌های PE و laminet بین مصرف‌کنندگان محبوبیت بیشتری دارد.

گام چهارم:

 • گروه مشتریان شما چه نوع محصولی را می پسندند؟

هر نوع از جنس تیوب با نوع خاصی از چاپ جلا می‌گیرد، پس یادتان باشد قبل از انتخاب نوع چاپ و جنس تیوب به طبقه‌ی مصرف کنندگان خود نیز توجه کنید. معمولا خانم‌های با سن بالاتر از ۴۰ ترجیح می‌دهند از محصولات براق استفاده کنند و محصولاتی با طرح‌ طلاکوب می‌تواند برای این رده‌ی سنی پرطرفدار باشند. نوجوانان اغلب محصولات با روکش مات را ترجیح می‌دهند و محصولاتی با این مخاطبان هدف باید چاپ متفاوت داشته باشند.

تیوب سورنا

گام پنجم:

 • برش قطری تیوب:

برش مقطع عرضی تیوب‌ها به‌طور کلی به دو شکل دایره و بیضی تقسیم می‌شود و انتخاب آن در بیشتر موارد سلیقه‌ای است. البته متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای حجم‌های بالاتر از انواع بیضی استفاده شود چون کنترل خروج محتویات از تیوب‌ با سطح مقطع بیضی در حجم‌های بالا راحت‌تر است. شکل مقطع عرضی تیوب می‌تواند در انتخاب درب هم تاثیرگذار باشد، پس قبل از نهایی شدن جنس و شکل تیوب دنبال انتخاب درب آن نروید.

گام ششم:

 • انتخاب درب تیوپ و مسائل مربوط به آن:

گران‌روی ماده داخل تیوب، اندازه‌ی دهانه و شکل برش مقطع عرضی تیوب، فاکتورهای مهمی در انتخاب درب آن هستند. مدت استفاده از محصول هم جزو مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

پرکاربرد ترین انواع درب‌های تیوب:

درب‌های پیچی مخصوص محصولاتی‌ست که تاریخ انقضای کوتاه مدتی دارند یا در بسته‌بندی‌هایی با حجم‌های کم تولید می‌شوند.

به‌طور کلی درب‌های فشاری مکمل اپلیکاتورهایی هستند که در بسته‌بندی تیوب‌ها استفاده می‌شوند. وجود این درب‌ها به‌عنوان محافظ اپلیکاتور یا پمپ‌ها کمک می‌کند تا بهداشت مواد داخل تیوب به بهترین شکل ممکن تامین شود.

 درب‌های فلیپ‌تاپ، یکی از محبوب‌ترین درب‌ بین مصرف‌کنندگان تیوپ هستند، قیمت تمام‌شده‌ی پایین، در کنار استفاده‌ی راحت و عمر نسبتا طولانی بعضی از مزایای درب‌های فلیپ‌تاپ است.

گام هشتم:

تیوب شفاف یا مات؟

جنس‌های مختلف تیوب جلاهای متفاوتی دارند. برای تیوب‌های شفاف که عموما برای محصولات لب استفاده می‌شوند، امکان چاپ‌های متفاوتی وجود ندارد و بهتر است خود ماده داخل ظرف جذابیت دیداری لازم را داشته باشد. بسیاری از محصولاتی که در تیوب‌های روشن بسته‌بندی می‌شوند با اندازه‌های مختلف اکلیل(Giltter) تزیین می‌شوند. اگر محصولی دارید که تا قبل از خروج از دهانه، زیبایی لازم را ندارد، حتما از مدل‌های مات یا غیرشفاف استفاده کنید.

گام هشتم :

اپلیکاتورهایی که می‌توان در تیوب‌ها استفاده کرد:

اپلیکاتور چون استفاده از محصولات را ساده‌تر می‌کند، طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است، در نتیجه استفاده از آن روی تیوپ می‌تواند میزان فروش را تا حد قابل قبولی افزایش دهد.

انواع اپلیکاتور های تیوب:

 •  اپلیکاتور رولی
 •  اپلیکاتورهای شانه دار
 •  اپلیکاتور برس مویی و سیلیکونی
 •  اپلیکاتور چشمی
 •  اپلیکاتور با لرزش
 •  اپلیکاتور برق لب یا slant tip
 •  اپلیکاتور برس نواری یا RibbonTip
 • اپلیکاتور پیچی یکبار مصرف دارویی
 •  اپلیکاتور کاردک دار
 •  اپلیکاتور اسفنجی

گام نهم:

 • استفاده‌ی تیو‌ب‌های پمپ‌دار:

در محصولات بهداشتی تیوب‌های پمپ‌دار در بسته‌بندی محصولات دارویی دیده می‌شوند اما بازار مصرف‌کنندگان این نوع تیوب را بیشتر در محصولات لوکس می پسندد. امکان استفاده از انواع پمپ‌های نی‌دار، پمپ‌ های تحت خلاء، پمپ غلیظ‌پاش، پمپ رقیق‌پاش، فوم‌سازها و پمپ‌های اروسول برای تیوب‌ها وجود دارد. البته انتخاب مناسب‌ترین تیوب به مشاوره‌ی حرفه‌ای متخصصان نیاز دارد.

 

گام دهم:

 • بسته‌بندی‌های ثانویه پرکاربرد:

برای تیوب‌ها در بسیاری از موارد برای انتقال محصولات از کارخانه تا دست مصرف‌کننده از بسته‌بندی ثانویه هم استفاده می‌شود. تیوب‌ها را می‌توان به‌راحتی در جعبه‌های مقوایی از گرماژ پایین تا بالا بسته‌بندی کرد و بلیستر هم در بسته‌بندی ثانویه‌ی تیوب‌ها پرکاربرد است. 

تیوب

تیوب یکی از پرکاربرد ترین بسته بندی ها در صنعت آرایشی، بهداشتی و دارویی است. هر چند گستره‌ی استفاده از تیوب‌ها هر روز در حال گسترده‌تر شدن است و بسیاری محصولات دیگر مثل غذای فضانوردان در آن بسته بندی می‌شود. اما لازم است با در نظر گرفتن محصول و نیازهایی که مصرف‌کننده‌ی هدف آن دارد، مناسب‌ترین نوع تیوب انتخاب شود. مشاوران سورنا می‌توانند به شما در تکمیل طراحی یک محصول حرفه‌ای کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

*نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند.


دیدگاه ها

سورنا انتخاب برتر

سورنا انتخاب برتر، وارد کننده ظروف بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی و غذائی

+98 (21) 58226

adminsocial@sorena-pack.com

تهران. خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی کوچه یاس، پلاک ۸ واحد ۱

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سورنا محفوظ است.