کدام چاپ برای بسته‌بندی دارویی و بهداشتی مناسب‌تر است؟

کدام چاپ برای بسته‌بندی دارویی و بهداشتی مناسب‌تر است؟

چاپ در صنعت بسته‌ بندی اهمیت ویژه‌ای دارد و از آن‌جا که اهداف فروشنده کسب سود و فروش بالاست درمورد چاپروی  بسته بندی نیز باید به موارد زیادی توجه شود. این صنعت در سراسر جهان به‌طور قابل‌توجهی در حال تغییر است و چاپ‌گرها با چالش‌های مهمی روبرو هستند. صاحبان برند به‌طور فزاینده‌ای دنبال بسته‌بندی‌های جدید و نوآورانه هستند و راه حل‌های بسته‌بندی به صاحبان برند اجازه می‌دهد تا محصولات جدید منحصر به‌فردی برای معرفی و بازار خود ارائه دهند.

تاثیر چاپ و طراحی حرفه‌ای روی بسته‌بندی

بخشی از استراتژی پس‌زمینه‌ی طراحی بسته‌بندی محصول، یافتن راهی برای متمایز شدن از رقباست و البته نباید آن‌قدر متفاوت به نظر برسد که مشتریان هدف شما را گیج کند. طراحی یکی از موثرترین روش‌ها برای بهبود فروش بدون صرف هزینه بیشتر است. می‌توانید یک جعبه سخت و محکم با طرح آثار هنری قدیمی را ارتقا دهید و در نهایت طراحی بسیار زیباتری داشته باشید. جعبه همچنان همان است، هزینه شما بیشتر نمی‌شود ولی ظاهر بهتری دارد و باعث فروش بیشتر می شود. اضافه کردن تغییرات ظریف و کوچک مانند فویل، مهر زدن یا حروف برجسته به جعبه می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. توجه ویژه به طراحی بسته‌بندی باید بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد.

چهار نوع چاپ روی بسته بندی استفاده می‌شود:

 • لیتوگرافی یا به اختصار "litho" یا "offset"
 • فلکسوگرافی یا به اختصار "فلکسو"
 • روتوگراور یا به اختصار گراور
 • دیجیتال 

 

لیتوگرافی چیست؟

لیتوگرافی فرآیندی در چاپ است که از یک صفحه‌ی سنگی یا فلزی مسطح استفاده می‌کند و روی قسمت‌هایی از تصویر با استفاده از ماده‌ای چرب کار می‌شود تا جوهر به آن‌ها بچسبد و نواحی تصویر که نور نخورده‌اند، دافع جوهر هستند. از مزایای اصلی چاپ لیتوگرافی می‌توان به کیفیت چاپ کم‌نظیر، مقرون به صرفه بودن در کارهای با حجم بالا، سرعت و انعطاف پذیری فرآیند در انتخاب گزینه‌های چاپ استوک و نهایی اشاره کرد.

فلکسوگرافی چیست؟

 فلکسوگرافی یک فرآیند چاپ است که در آن صفحات برجسته انعطاف‌پذیر با جوهر تغذیه می‌شوند تا تصاویر یا متن روی یک زیرلایه چاپ شوند.

 

بازارهایی که از چاپ فلکسوگرافی استفاده می‌کنند:

 • محصولات مصرفی
 •  صنعت پزشکی و داروسازی 
 • لوازم مدرسه، خانه و دفتر 
 • جعبه‌ها

فلکسو

 

چاپ دیجیتال چیست؟ 

چاپ دیجیتال فرآیند چاپ تصاویر مبتنی بر دیجیتال به‌طور مستقیم روی انواع بسترهای رسانه‌ای است. چاپ دیجیتال بسیاری از مراحل مرتبط با چاپ معمولی را حذف می‌کند و در نتیجه سریع‌تر تکمیل می‌شود. مراحل قرار دادن صفحات روی پرس و تنظیم برای هر رنگ را حذف می‌کند. چاپ دیجیتال به مراحل آماده‌سازی کمی نیاز دارد که آن‌را به راه حلی عالی برای چاپ سریع و سفارش‌های چاپ به موقع تبدیل می‌کند.

بازارهایی که از چاپ دیجیتال استفاده می‌کنند:

 •  کاغذ 
 • کاغذ عکس
 • بوم پارچه 
 • مواد مصنوعی
 • مقوا

 

روتوگراور چیست؟

روتوگراور(یا به‌اختصار گراور) نوعی فرآیند چاپ قلمی شامل حکاکی تصویر روی حامل تصویر است. در چاپ گراور، تصویر روی یک استوانه حک می شود و مانند چاپ افست و فلکسوگرافی از دستگاه چاپ چرخشی استفاده می‌کند.

موارد استفاده چاپ روتوگراور:

 • چاپ تجاری مجلات
 • کارت پسستال
 • بسته بندی مقوا

 

چاپ مناسب برای بسته‌ بندی‌های دارویی و بهداشتی کدام است؟

در صنعت پزشکی و داروسازی، بسته‌ بندی‌هایی که به‌وضوح و به‌طور مداوم چاپ می‌شوند، کلید ایمنی مصرف‌کننده و همچنین ایجاد آگاهی از برند است. چاپ فلکسوگرافی با قابلیت چاپ روی طیف گسترده‌ای از بسترها می‌تواند تمام مواد بسته‌بندی متنوعی را پوشش دهد. این نوع چاپ برای داروها و لوازم پزشکی استفاده می‌شود و این قابلیت را دارد که در تولید چسب‌های بسته‌بندی حبابی استفاده شود - که معمولاً برای بسته بندی داروهای تجویزی به کار می‌رود. علاوه بر این، چاپ فلکسوگرافی به‌طور مداوم بسته‌بندی ضد دستکاری و مطابق با دستورالعمل‌های FDA ارائه می دهد و حتی می‌تواند از جوهرهای غیرسمی و سازگار با محیط‌زیست استفاده کند.

 

چاپ

 

مزیت چاپ فلکسو چیست ؟

هر کسب و کاری در زمینه‌ی فروش هر نوع محصولی، می‌تواند از چاپ فلکسوگرافی استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که محصولاتشان در بسته‌بندی های طراحی و چاپ شده زیبایی به فروش می‌رسند. علاوه بر بسته‌بندی محصول و مواد حمل و نقل، از چاپ فلکسوگرافی نیز می‌توان برای تولید نمونه‌های محصول استفاده کرد. فلکسو معمولا روی تابلوهای بسته‌بندی مسطح چاپ می‌شود، مواد نمایش‌گر باید همیشه نام تجاری دقیق و پیا‌رسانی واضح درباره محصول داشته باشند، با طراحی جذاب و ظاهر حرفه‌ای. چاپ فلکسوگرافیک همه جا به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به دقت برند در تمام بسته‌بندی های چاپی، حمل و نقل و مواد نمایشی دست یابند.

بسته بندی چاپی روشی موثر برای ارتباط با ظاهر، کیفیت و اطلاعات یک محصول است. علاوه بر این، چاپ به ایجاد هویت محصول کمک می کند. اکثر مصرف‌کنندگان محصولات خود را در بسته بندی چاپ شده می‌خواهند. این روش برای تمام مواد مربوط به فروش و بازاریابی اعمال می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

*نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند.


دیدگاه ها

سورنا انتخاب برتر

سورنا انتخاب برتر، وارد کننده ظروف بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی و غذائی

+98 (21) 58226

adminsocial@sorena-pack.com

تهران. خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی کوچه یاس، پلاک ۸ واحد ۱

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سورنا محفوظ است.