برچسب‌های دارویی چه اطلاعاتی به ما می‌دهند؟

برچسب‌های دارویی چه اطلاعاتی به ما می‌دهند؟

استفاده‌ ایمن و درست داروها به خواندن برچسب روی بسته‌ی دارو بستگی دارد. بهبود طرح برچسب‌گذاری و نوشته‌های روی جعبه‌ی داروها می‌تواند به متخصصان سلامت و بیماران، مراقبان آن‌ها برای انتخاب داروی مناسب در نتیجه به کاهش خطاهای دارویی کمک می‌کند.

 در ادامه به مواردی می‌پردازیم که باید در طراحی برچسب روی بسته‌بندی دارو توجه شود.

برچسب‌گذاری دارویی چیست؟

برچسب‌گذاریی دارویی یا برچسب‌گذاری نسخه‌ای، یک ماده نوشتاری، چاپی یا تصویری روی هر دارو یا هر ظرف آن یا همراه با چنین دارویی است. برچسب‌های دارو ابزاری برای شناسایی محتویات دارو و بیان دستورالعمل‌ها یا هشدارهای خاص برای تجویز، نگهداری و دفع هستند. از دهه‌های ابتدایی ۱۸۰۰، به دلیل تقاضا برای یک پلتفرم تجاری عادلانه، نیاز به شناسایی سموم و آگاهی از سلامت عمومی، قوانینی برای تعیین قالب‌های برچسب‌گذاری دارو مطرح شده است.

چرا برچسب‌گذاری دارویی اهمیت ویژه‌ای دارد؟

 تقریبا هر بخش صنعتی استانداردهای سخت‌گیرانه مرتبط با بسته‌بندی و برچسب زدن دارد. اگرچه ممکن است بلعیدن قرص سخت باشد اما عواقب برچسب‌گذاری نادرست در صنعت داروسازی می‌تواند کشنده باشد. درباره‌ی اهمیت این مسئله باید یادآوری شود که بیماران اعتماد زیادی به داروسازان دارند و مطمئن هستند داروهایی که برایشان تجویز می‌شود به درستی برچسب‌گذاری شده‌اند. داروسازان به‌عنوان متخصص در زمینه دارو، نقش مهمی در ایمنی بیمار دارند.

در برچسب‌های دارویی موارد خاصی از اطلاعات در نظر گرفته می‌شود که برای استفاده‌ی ایمن دارو حیاتی و شامل این موارد هستند:

 • نام دارو 
 • بیان قدرت (در صورت لزوم) 
 • مسیر اجرا 
 • دوز شناسی 
 • هشدارها 
 • جزئیات دوز
 • موارد منع مصرف 
 • هشدارهای کمتر شدید 
 • شایع ترین عوارض جانبی (به‌عنوان مثال، عوارض جانبی).
 •  تداخل‌های دارویی

ضرورت استفاده از برچسب‌های دارویی در داروخانه:

اهمیت برچسب‌گذاری دارو برای ایمنی بیمار تقریبا برای همه مشخص شده است، با این حال، داروخانه‌ها هم باید از این روش ساده برچسب زدن برای کمک به مدیریت داروخانه و جابجایی دارو توسط دکتر داروساز و مسئول فنی داروخانه استفاده کنند. این روش نه‌تنها می‌تواند عملیات اساسی در داروخانه را بهبود ببخشد، بلکه به‌طور بالقوه از خطاهای کشنده جلوگیری می‌کند.

دارو

قوانین برچسب‌گذاری دارویی:

 1.  برچسب‌های دارویی باید واضح باشد.
 2.  متخصصان باید به‌راحتی برچسب‌های دارویی را شناسایی کنند .
 3.  اگر محصول شما یک داروی کنترل شده است، باید از حروف CD در یک مثلث معکوس استفاده کنید. این قانون اجباری نیست، اما پیشنهاد می‌دهیم این علامت را روی برچسب محصول خود قرار دهید.
 4.  برچسب‌ها باید واضح باشند. پرستاران، مراقبان و بیماران باید به‌راحتی بتوانند دارو را با برچسب شناسایی کنند.
 5.  داروهای نمونه (Sample) باید عبارت «نمونه پزشکی رایگان – نه برای فروش مجدد» یا عبارت مشابه روی بسته‌بندی بیرونی باشند. بیش از حد برچسب نباید استفاده شود.
 6.  برچسب‌ها باید حاوی هشدارهایی برای استفاده ایمن از دارو باشند. هشدارهای اضافی باید روی بسته‌بندی داروهای مشخص شده درج شود.

 

برچسب روی داروهای تجویزی به شما می‌گوید چگونه دارویی متناسب با برنامه درمانی خود را به‌درستی مصرف کنید. فهمیدن و درک اطلاعات روی این برچسب بسیار مهم است. با مصرف صحیح داروهای خود بهترین نتایج درمانی را خواهید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

*نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند.


دیدگاه ها

سورنا انتخاب برتر

سورنا انتخاب برتر، وارد کننده ظروف بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی و غذائی

+98 (21) 58226

adminsocial@sorena-pack.com

تهران. خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی کوچه یاس، پلاک ۸ واحد ۱

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی برای سورنا محفوظ است.